Haber

AK Partili Turan’dan kuraklığa karşı tedbir çağrısı açıklaması

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Bülent Turan, “Kuraklığa karşı hem bireysel hem de kurumsal olarak ülke genelinde adımlar atmamız gerekiyor. Biliyoruz ki tüm dünyada olduğu gibi tarımda da en büyük risk kuraklık endişesi. bu nedenle doğru yatırımı yapmak, doğru ürünü üretmek istiyoruz, tarım sektörünün alt yapısında bazı tedbirler almak için ortaya koymalıyız.” söz konusu.

Turan, geçtiğimiz hafta Çanakkale Ziraat Odası başkanlığına seçilen Ufuk Ünver’i ziyaret etti.

Çanakkale’nin bir sanayi, tarih, kültür ve turizm şehri olduğunu hatırlatan Bülent Turan, şehrin aynı zamanda değerli bir tarım şehri olduğunu söyledi. Bölgede 115’in üzerinde ürün üretildiğini ve bunların 45’inin Türkiye’nin üretim çıktısında ilk sıralarda yer aldığını belirten Turan, “Yatırımlar ve daha profesyonel uygulamalarla tarımı daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Çanakkale açık bir tarım şehri. kurumlarımız bu tarım kenti özelliğini koruyarak yatırımlarında adımlar atmalıdır.Köprümüz birçok alan için çok değerli bir yatırım olmuştur.Ancak biliyoruz ki köprümüz tarımın büyümesine ve ihracatına katkı sağlıyorsa daha da değerlidir. Tarım işleri Genç çiftçilere verilen destekler, TKDK katkıları, tarımsal yatırımlar çok değerli.Tarım hem ilimizde hem de Türkiye’de gelişen, büyüyen bir iş alanı. Tarımda 16.5 milyar dolar ihracat yapmamıza rağmen 11.5 milyar dolar ithalat yaptık. Bu rakamlara bakıldığında Türkiye tarım ürünleri ihraç edebilen bir ülkedir.” dedi.

Bülent Turan, Çanakkale’nin son dönemde coğrafi tescilli eserleriyle öne çıktığına dikkat çekti. Coğrafi işaret çalışmaları ile birlikte pazarlama, markalaşma ve fuar çalışmalarının değerli alanlar olduğunu belirten Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Su, tarımın olmazsa olmazı ancak tüm dünyada ve ülkemizde kuraklıkla ilgili önemli uyarılar var. Bu nedenle kuraklıkla ilgili önlemler artırılmalı ki tüm depolar, boru sınırları, sulama teknikleri gözden geçirilmeli, atıklar yeniden gözden geçirilmeli.” kesinlikle gündemde olun ve kaçınınız.Kuraklığa karşı ülke genelinde de adımlar atmalıyız.Biliyoruz ki tüm dünyada olduğu gibi tarımda da en büyük risk önümüzde duran kuraklıktır. Gerçek yatırımı ileriye götürmek, doğru ürünü üretmek ve tarım müdürlüğünün alt yapısında bazı önlemler almak.Kaliteli yem,kaliteli fabrikalar.Bizim en büyük argümanımız olmalı. Büyük depremler yaşadık. Acilen yaraları sarmak adına ilk gündemimiz beyin sarsıntısı olmaya devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu